Kiralama Koşulları

Kiralama Yaşı ve Ehliyet:

Kiralanan aracı sadece sözleşme üzerinde belirtilen kişi/kişiler kullanabilir. Sözleşmede belirtilmemiş üçüncü kişilerin aracı kullanmaları halinde meydana gelebilecek kaza veya hasarlarda hiçbir hasar güvencesi geçerli değildir. Kiracı dışında aracı kullanacak kişiler için ek sürücü hizmeti satın alınmalıdır. Aracı kullanacak kişi/kişiler ekonomik ve orta segment araçlar için en az 20 yaşında ve en az 6 aylık geçerli bir ehliyet sahihi; lüks segment araçlar için en az 23 yaşında olmalı ve en az 1 yıllık geçerli bir ehliyet sahibi olmalıdır. 

Yeni Müşteri Rezervasyon:

Şirketimizden ilk kez araç kiralayacak müşterilerimiz için geçerli olacak şekilde rezervasyon esnasında kiralama ücreti havale/eft yada kredi kartı ile alınacaktır.Kiralama Ücretinin Rezervasyon esnasında ödenmedigi durumlarda kiralama yapılamayabilir.

Ek Sürücü:

Araçların 3. şahıslarca kullanımı, TEBCars A.Ş yetkilisinin onayını takiben ek sürücü/sürücülere ait ehliyet ve kimlik bilgilerinin şirketimize göndermesi halinde mümkündür.

Ödeme Şekilleri:

Ödemeler, İlk kez araç kiralamalar da HAVALE / EFT yada geçerliliği TEBCars tarafınca onaylanan kredi kartlarıyla yapılır.Kiralamanın sonunda oluşabilecek farklar veya cezalar müşteriden tahsil edilir. Kiralama İptali durumunda tüm tutar 24 Saat içerisinde (banka kaynaklı başka bir gecikme olmazsa) iade edilir.

Kiralama Süresi :

Kiralama süresi günlük kiralamalarda en az 1 gün yani 24 saat, aylık kiralamalarda ise 30 gündür.

Adrese Araç Teslim Etme ve/veya Adresten Teslim Alma:

İstenilen adrese araç teslimi veya istenilen adresten araç teslim alma hizmeti ücretsizdir.

Teslimde Gecikme / Uzatma:

Önceden belirlenen kiralama süresinin uzatılması TEBCars’ın onayına tabidir. Toplam kiralama süresi(gün sayısı) 24’er saatlik periyodlar üzerinden hesaplanır ve 2 Saati aşan gecikmelerde ek ücreti hesaplanır.

Trafik Cezaları:

Kiralama esnasında oluşabilecek her türlü trafik suçlarına ilişkin cezalar kiracının sorumluluğundadır. Kiracının bu konudaki yükümlülükleri kiralamanın bitmesiyle ortadan kalkmaz. Kiralama bitiminden sonra elimize ulaşan trafik cezaları ilgili kiralamada ismi geçen kişi veya firmadan tahsil edilir. Müşteri yerine TEBCars tarafından ödenen trafik cezaları hizmet bedeli eklenerek müşteriden tahsil edilir.

Yurtdışına Çıkış:

Kiralanan araçlar ile Türkiye sınırları dışına çıkılamaz.

Yakıt:

Araçlar kiracıya dolu depo ile (8/8) teslim edilir. Kiracının da aracı dolu depo ile teslim etmesi gerekir. Aksi halde eksik yakıt bedeli hizmet bedeli eklenerek kiracıdan tahsil edilir.

Ek Ürün ve Hizmetler:

Aşağıda belirtilen hizmetler rezervasyon esnasında talep edilmesi halinde ve müsaitlik dahilinde ücretsiz olarak temin edilir.

– Çocuk veya bebek koltuğu

– Navigasyon

Rezervasyon İptal veya Değişikliği:

Rezervasyonunuzda müsaitlik ve onay dahilinde değişiklik yapabilir, ek ürün ekletebilir veya çıkartabilirsiniz. Bu değişiklikler fiyat farkına sebep olabilir. Değişikliği onaylayarak fiyat farkını kabul etmiş olursunuz.

Kiralamanın Erken Bitmesi veya Uzaması:

Aracın kira başlangıcında belirtilen süreden önce iade edilmesi halinde aracın kullanıldığı gün sayısına göre toplam kira ücreti tekrar hesaplanır ve iade tutarı var ise ödeme yapılan müşterinin banka hesabına veya kredi kartına iade gerçekleşir.

Aracın kira başlangıcında belirtilenden daha ileri bir tarihte iade talebi öncelikle araç müsaitliğine bağlı olarak TEBCars’ın onayına tabidir. İlave ücret tutarı toplam kira gününe göre tekrar hesaplanarak ödeme yapılan müşterinin banka hesabından veya kredi kartından ek tahsilat olarak tahsil edilir.

Hasar ve Hırsızlık Güvenceleri:


Kiralama ücretlerine dahil olan güvenceler tüm araçlarımız da FULL KASKO dahilindedir, herhangi bir hasar,hırsızlık,kaza vs durumlarda müşteriden hiçbir şekilde ekstra ödeme talep edilemez.FULL KASKO kiralama ücretine dahildir, ekstra ödeme yoktur.


Kiracının herhangi bir hasar durumunda FULL KASKO yararlanabilmesi:


a)  Kazanın  olduğu  yere  en  yakın  yetkili  makamdan  (Şehir  sınıları  içinde  trafik  polisi,  mahalli  karakol,  şehir  dışında  jandarma  v.b.gibi) olayın oluş biçimini ayrıntılı olarak belirtilen bir kaza raporu ve tespit zaptı ile şahit ve adresi, benzeri belgeler ve bilgiyi kiracı,  kiralayana  en  geç  48  saat  içinde  tevdi  ve  ihbar  etmekle  yükümlüdür.


b)  Kiracının  doktor  raporu  ile  saptanmış  engelleyici  bir  durumu  yoksa  kazayı  kiralayana  anında  haber  vermesi  gerekir.  Kiracı hasarlı  araca  müdahale  etmeyecek,  koruma  altına  alacaktır. 


c)  Kiracı kullandığı aracın kazaya uğraması veya  3.  kişilere  zarar  vermesi halinde oluşan  ve  limitleri aşan  zararları, sonradan rücu  edilse  dahi  ödemekle  yükümlüdür.  Sigortadan  tahsil  edilen  kısmı  aşan  zararlardan  veya  kiralayanın  rücu  yoluyla  ödemek zorunda kaldığı tazminatlardan kiracı sorumludur. Kazaya uğrayan kişilerin ve yakınlarının manevi talepleri kiracı tarafından karşılanır. Kiralayanın rücu hakkı   saklıdır.


d)  Alkol  ve  uyuşturucu  madde  etkisi  altında  bulunan  veya  geçerli  ehliyete  sahip  olmayan  bir  sürücünün  sebebiyet  verdiği kazalar  ile  taşınan  mallardan  doğan  yahut  malların  sebep  olduğu  kazalardan  doğrudan  kiracı  mesuldür.


e)  Bu  sözleşme  kiralayan  ile  kiracı  arasındaki  akdedilecek  tüm  diğer  sözleşme  ve  protokollerden  önce  uygulanır.  Bu  sözleşme hüküm  bulunmayan  hallerde  diğer  sözleşme  hükümleri  yürürlülük  kazanır.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kullanım Koşulları:

Tüm filomuzdaki araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralama sürenizin sonlandığında, HGS kullanım bilginiz ofislerimize ulaşır ve geçiş ücreti sizden tahsil edilir. Geçiş ücreti ile ilgili tahsilat süreci Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olduğu için olağan sürelerden daha geç tahsilat yapılabilmesi mümkündür.
HGS olan araçlarımız ile OGS gişelerinden geçiş yapmanız durumunda; kaçak geçiş yapmış olursunuz. Kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi) ilgili devlet kurumlarına TEBCars A.Ş tarafından ödenir ve kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi), kiralama sürecinde müşteriden tahsil edilir. 
Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüsünden yapılan geçişlerde HGS kullanılabilir veya gişede nakit ödeme yapılması gerekmektedir.